Wyposażenie dziecięcego łóżeczka – o czym pamiętać?

Sierpień 12, 2021

Odpowiednio przygotowane łóżeczko dla niemowlaka to miejsce komfortowe i bezpieczne. Każdy rodzic chce, aby dziecięcy pokój wyglądał estetycznie, jednak w przypadku nowego członka rodziny ważniejsza jest wygoda malucha oraz komfort psychiczny rodziców. W oczekiwaniu na dziecko, warto przygotować tak dziecięce łóżeczko, abyśmy nie musieli się o nic obawiać.

Co do łóżeczka dla noworodka i niemowlaka?

Tworząc listę rzeczy do kupienia, warto zapisać na niej kilka najważniejszych pozycji. Pościel dla niemowlaka powinna być wykonana z najlepszej jakości bawełny, najlepiej z dodatkiem włókien bambusowych. Materac w dziecięcym łóżeczku powinien być sprężysty i średnio twardy. Dzięki temu będzie stanowił solidne wsparcie dla kształtującego się kręgosłupa malucha. Prześcieradło najlepiej wybrać w wersji z gumką, która zmniejszy ryzyko jego ściągnięcia. Z kolei do przykrycia malucha, można użyć śpiworka, rożka, otulacza, a nawet kocyka. W każdym przypadku należy zadbać o naturalne materiały, sprawdzić wszystkie atesty i antyalergiczność produktów.

Poduszka dla niemowlaka – czy jest potrzebna?

Poduszka supeł to stylowy dodatek do dziecięcego łóżeczka. Nie jest jednak produktem niezbędnym dla malucha. Noworodki powinny leżeć płasko, bezpośrednio na materacu, a pod ich głową nic nie powinno się znajdować. Oczywiście poduszka balon z imieniem czy poduszka gwiazdka z napisem to rewelacyjny pomysł na prezent, który posłuży nam na wiele, wiele lat, ale w pierwszy miesiącach życia będzie przede wszystkim stanowiła elegancki dodatek.

Szczebelki w łóżeczku – jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

Każde dziecięce łóżeczko musi przejść przez europejskie normy i wytyczne, które mają za zadanie dbać o bezpieczeństwo noworodków. Dlatego łóżeczka nie mogą mieć ostrych krawędzi, wystających elementów, a szczebelki muszą mieć odpowiednią wysokość i gęstość. Aby dziecięca rączka, nóżka lub głowa nie zaklinowały się między szczebelkami – powinny być one oddalone od siebie od 2,5 do 6 cm. Jeśli jednak obawiacie się, że Wasze ruchliwe dziecko może zrobić sobie krzywdę to warto zainwestować w ochraniacz do łóżeczka warkocz lub kokon dla niemowlaka.

Ochraniacz warkocz dostępny jest w wielu różnych rozmiarach i ochroni rączki, nóżki i główkę dziecka przed uderzeniem w szczebelki. Z kolei kokon dla noworodka wyznaczy mu bezpieczne miejsce i może być również wykorzystany w łóżku rodziców!

Kiedy przygotować łóżeczko dla niemowlaka?

Dla spokoju psychicznego rodziców zalecamy mieć gotowe miejsce dla nowego członka rodziny już co najmniej 2 tygodnie przed terminem porodu. Lepiej, aby to pokoik czekał na swojego lokatora, a nie odwrotnie.

Wyposażenie łóżeczka dla niemowlaka

Oprócz wyżej wspomnianych najważniejszych elementów, warto także w pobliżu dziecięcego łóżeczka zorganizować sobie praktyczny organizer z wszystkimi akcesoriami, wygodny fotel do karmienia, lampkę ze strumieniowym światłem oraz przewijak. Stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla nowego członka rodziny nie jest łatwą sprawą, ale jesteśmy pewni, że troskliwi rodzice zadbają, aby maluszkowi niczego nie zabrakło.

Wróć