Sztuka rękodzielnicza. Jak powstają poduszki i ochraniacze supełkowe?

Kwiecień 1, 2021

Komfortowy i zdrowy odpoczynek jest niezwykle ważny dla każdego z nas. Zwykle szczególną uwagę przykładamy do tego, jakiej jakości produkty do spania kupujemy dzieciom. Coraz większą popularnością cieszą się poduszki supełkowe. Dzięki wysokiej jakości materiałom i odpowiednim certyfikatom są one w pełni bezpieczne dla najmłodszych, podobnie jak ochraniacze supełkowe.

Do tego mają wyjątkowy wygląd, więc stanowią niepowtarzalną ozdobę sypialni, salonu  czy pokoju dziecięcego, a także ciekawy dodatek podczas sesji fotograficznych. Wiele osób jest ciekawych, w jaki sposób można uzyskać niepowtarzalny kształt poduszek supełkowych, dlatego dziś omówimy, co jest potrzebne do ich stworzenia i jak wygląda proces ich powstawania.

Dobór odpowiednich materiałów

Aby wykonać poduszkę supełkową lub ochraniacz do łóżeczka, kluczowy jest dobór wysokiej jakości materiałów. Najważniejszą rzeczą jest dobrej jakości dzianina bawełniana, która jest elastyczna, by można było ją wypełnić. Grubość dzianiny ma znaczenie, ponieważ jeśli będzie zbyt gruba jej wypełnienie może okazać się utrudnione, natomiast zbyt cienki materiał będzie wyglądał nieestetycznie. Niezbędny jest również silikonowy puch, którym poduszka zostanie wypełniona. Warto wspomnieć, że podobnie jak dzianina bawełniana musi on otrzymać stosowne certyfikaty, które zapewnią o jego bezpieczeństwie dla skóry. Podczas wykonywanych prac przydadzą się również nożyczki i maszyna do szycia.

Tworzenie poduszek i ochraniaczy supełkowych

Pierwszym etapem tworzenia poduszek i ochraniaczy supełkowych jest wycięcie odpowiedniej długości pasków z dzianiny bawełnianej. Następnie są one obszywane w taki sposób, by kształtem przypominały węża. Tak przygotowany materiał można wypchać silikonowym puchem. Można to zrobić na przykład przy pomocy rury. Od ilości wepchanego puchu zależy miękkość i sztywność poduszki. Gotowego węża należy podzielić na trzy równe części, a następnie wykonać z nich warkocz. Z gotowego warkocza można zrobić ochraniacz do dziecięcego łóżeczka. Aby stworzyć poduszkę supełkową, należy wykonać nieco bardziej skomplikowane sploty. W pierwszej kolejności należy stworzyć jedną dużą pętlę, a następnie przełożyć przez nią końcówkę węża w taki sposób, aby powstała druga. Później końcówkę węża należy przekładać u góry i u dołu w taki sposób, aby powstał precel. Pozostałą część węża należy przekładać pod spodem pętli i wyciągać go górą, a na koniec związać oba końce i dociągnąć wystające kawałki. W ten sposób otrzymujemy wyjątkową poduszkę supełkową.

Wróć