Bezpieczny sen czyli kilka słów o znaczeniu ochraniaczy do łóżeczek dziecięcych

Lipiec 21, 2020

Łóżeczko dziecięce powinno być nie tylko miejscem spokojnego, błogiego wypoczynku, ale musi przede wszystkim zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo śpiącemu tam maluszkowi. Naturalnie przekłada się to również na komfort psychiczny rodziców i ich niezakłócony obawami sen.

Choć w obecnie produkowanych łóżeczkach szczebelki montowane są w taki sposób, że ryzyko zaklinowania w nich rączki, nóżki bądź główki dziecka jest niewielkie, to jednak dla większego zabezpieczenia warto zaopatrzyć się w ochraniacz do łóżeczka. Estetyczne, ręcznie wykonywane ochraniacze do łóżeczek stanowią akcesoria, które cieszą się rosnącą popularnością wśród rodziców małych pociech oraz bliskich pragnących sprawić praktyczny prezent. Dzięki nim maluszek może być bezpieczny, a zarazem czuć się w pełni komfortowo dzięki wysokiej jakości wykonania, przyjaznym w dotyku materiałom oraz pobudzającym rozwój zmysłów kolorom.

Idealna ochrona przed urazami mechanicznymi

Dawniej szczebelki w łóżeczkach dziecięcych znajdowały się w od siebie w takiej odległości, że śpiące dziecko mogło bez przeszkód wsunąć między nie główkę i w efekcie się udusić. Na szczęście później przepisy dotyczące rozstawienia szczebelków zostały znacznie zaostrzone. Obecnie łóżeczka dziecięce podlegają europejskim normom PN-EN 716-1 oraz PN-EN 716-2, które wymagają, aby szczebelki były rozstawione w odległości nie mniejszej niż 2,5 cm (aby uniknąć zaklinowania rączki bądź nóżki), ale nie może ona przekraczać 6 cm (aby dziecko nie miało możliwości wsunięcia główki). Rodzice wciąż mogą jednak czuć uzasadnioną obawę, czy dziecko w jakiś sposób nie zrobi sobie krzywdy, gdy przypadkiem zahaczy o ścianki zaopatrzonego w szczebelki łóżeczka. Należy również pamiętać, że nie wszystkie dzieci śpią w nocy w całkowitym bezruchu. Oczywiście niemowlęta zazwyczaj się nie wiercą, bo nie mają jeszcze odpowiednio wykształconego układu ruchu, jednak im maluch jest starszy, tym robi się bardziej niespokojny, a niektóre dzieci można nawet znaleźć nad ranem przekręcone o całe 180 stopni. Może zatem stać się tak, że w trakcie snu dziecko uderzy się w twardą ramę łóżka.

Ochraniacze do łóżeczek dziecięcych to prosta, lecz idealna ochrona dla każdego dziecka śpiącego w łóżeczku szczebelkowym. Służą one nie tylko do wyeliminowania ryzyka wsunięcia kończyny między szczebelki, co przy zmianie pozycji może skończyć się nieprzyjemną pobudką dziecka, płaczem, groźnym urazem czy nawet złamaniem. Gdy dziecko nieco podrośnie, aż wreszcie zacznie siadać, turlać się czy próbować wstawać, ochraniacz może również stanowić niezwykle skuteczny amortyzator upadków i zmian pozycji. Ochraniacze plecione zapobiegną obijaniu się o drewnianą konstrukcję łóżeczka, ze szczególnym uwzględnieniem niebezpiecznych narożników.

Skuteczna bariera przed zimnem i podmuchami wiatru

Inną zaletą stosowania ochraniacza do łóżeczka jest ochrona przed zimnem i przeciągami.  Ochraniacz może stanowić dodatkową barierę, która ułatwi utrzymywanie wyższej temperatury otoczenia dziecka na skutek izolowania wnętrza łóżeczka od reszty pomieszczenia. Używanie ochraniaczy zaleca się szczególnie w tych przypadkach, kiedy łóżeczko znajduje się w takim punkcie domu, w którym nadmierne ruchy powietrza mogą narazić maluszka na złapanie przeziębienia. Nie chodzi jednak jedynie o dom rodzinny dziecka – maluchowi może zdarzyć się, nocować w hotelu, pensjonacie czy u dziadków. W takich miejscach zwykle nie ma możliwości przemeblowania pokoju, dlatego warto mieć ze sobą dodatkową, wygodną do przenoszenia osłonę. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ochraniacze wykonane ze sztucznych materiałów mogą znacząco hamować dostęp powietrza do śpiącego dziecka. W takich przypadkach może mu się zrobić na tyle gorąco i duszno, że zacznie głośno płakać, budząc się oraz rodziców ze snu. Jeśli jednak ochraniacz będzie uszyty z przewiewnego, antyalergicznego, certyfikowanego materiału, pozwoli on swobodnie oddychać dziecku zarówno podczas odpoczynku, jak i zabawy. Dodatkowo ochraniacze uszyte z materiałów o atrakcyjnej kolorystyce będą stanowić element wspomagający wszechstronny rozwój małego dziecka.

W czasach dostępu szerokiej gamy różnorodnych produktów poszukujemy akcesoriów bezpiecznych, komfortowych i jedynych w swoim rodzaju – a tym właśnie wyróżniają się ręczne robione ochraniacze warkocze do łóżeczek dziecięcych oferowane przez Supełkowelove.

Wróć