Jakie akcesoria do łóżeczka dla niemowląt?

Sierpień 24, 2021

Jak prawidłowo przygotować dziecięce łóżeczko dla nowego członka rodziny? Na co szczególnie zwrócić uwagę, z czego zrezygnować, jak nie przesadzić z ilością akcesoriów dla dzieci. Po Internecie krąży wiele mitów, które w niebezpieczny sposób ostrzegają rodziców przed różnymi niebezpieczeństwami związanymi z dziecięcym łóżeczkiem. Należy jednak zachować w tej kwestii zdrowy rozsądek i kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem malucha oraz jego wygodą!

Co powinno znaleźć się w dziecięcym łóżeczku?

W sieci znajdziemy masę przepięknych zdjęć, które prezentują stylowo ozdobione dziecięce pokoiki. O ile szaleństwo z dodatkami na ścianach czy ozdobami na komodzie jest wyłącznie kwestią gustu – tak wyposażenie dziecięcego łóżeczka już niekoniecznie. Przygotowując się do zakupów dla noworodka trzeba pamiętać, aby wszystko traktować z umiarem! Najlepiej skupić się na tym, aby nowy członek rodziny czuł się w swoim łóżeczku jak w … brzuchu mamy! Zadbajmy, aby było tam komfortowo, ciepło i przytulnie.

W tym przypadku mniej znaczy więcej, szczególnie jeśli mielibyśmy decydować się na produkty gorszej jakości lub wykonane z materiałów od nieznanego źródła.

Akcesoria do łóżeczka niemowlaka

Tak jak wspomnieliśmy wyżej – kupując wyposażenie i akcesoria do dziecięcego łóżeczka trzeba pamiętać, aby były najlepszej jakości (a najlepiej posiadały odpowiednie certyfikaty „Bezpieczne dla dziecka”) oraz nie przesadzajmy z ich ilością. Jak przygotować dziecięce łóżeczko?

  1. Rożek i śpiworek – generalnie odradzamy używania do przykrywania dzieci kocyków. Rożki i śpiworki są dużo bezpieczniejsze, ponieważ zapobiegają przed niebezpiecznym dla malucha nakryciem twarzy. Pięknie otulają niemowlaka i dają mu poczucie bezpieczeństwa.
  2.  Ochraniacz na szczebelki – mimo iż w Polsce każde łóżeczko dopuszczone do sprzedaży musi przejść szereg testów oraz spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa – warto wyposażyć dziecięce łóżeczko w ochraniacz warkocz. Zapobiegnie on nie tylko uderzeniom w szczebelki łóżeczka nóżkami, rączkami i główką, ale ograniczy też dostęp chłodnego powietrza np. od ściany.
  3. Materacyk – tutaj również zalecamy wybranie produktu, który posiada wszelkie certyfikaty i najlepiej pochodzi od Polskiej firmy. Mamy wtedy pewność, że jest on wypełniony bezpiecznym dla malucha surowcem i posiada odpowiednie właściwości oddychające oraz antyalergiczne.

Dodatkowe wyposażenie dziecięcego łóżeczka

Wyżej wspomniane pozycje to obowiązkowe akcesoria do dziecięcego łóżeczka, w które każdy rodzic musi się zaopatrzyć. Oprócz nich można wybrać również kilka innych dodatków, które ułatwią nam usypianie czy dbanie o higienę miejsca snu naszego niemowlaka.

  1. Poduszka – jeśli chodzi o poduszkę pod główkę to nie jest ona konieczna. Lekarze zalecają ewentualnie wersje praktycznie płaskie. W związku z tym wybierając poduszkę supeł, poduszkę gwiazdkę z imieniem lub poduszkę balon z napisem – decydujemy się na stylowy gadżet dekoracyjny, który dzięki personalizacji będzie świetną pamiątka na lata.
  2. Ochraniacz na materac – decydując się na prześcieradło na dziecięcy materac, należy zadbać, aby był on wykonany z naturalnych, oddychających surowców oraz najlepiej, aby posiadał gumkę, która skutecznie zabezpieczy przed jego przemieszczaniem. Prześcieradło na dziecięcy materac ułatwi nam dbanie o czystość i higienę.
  3. Kokon niemowlęcy – zapobiegnie przemieszczaniu się niemowlaka w łóżku, pozwoli na zabranie go do łóżka rodziców oraz ograniczy przestrzeń do zabawy np. na ziemi.
  4. Karuzela – usypiacz – najlepiej zdecydować się na jedną zabawkę, która w hipnotyzujący sposób – dzięki swoim wolnym i jednostajnym ruchom, pomoże maluchowi zasnąć. Upewnijmy się, że jest ona mocno przymocowana do dziecięcego łóżeczka, tak aby podczas poruszania się niemowlaka, na pewno nie spadła.
  5. Szumiące zabawki – ostatnio bardzo modne są również szumiące zabawki, czyli kolejne gadżety, które pozwalają na szybsze zasypianie dzieci. Jest to naprawdę fajny gadżet, jednak – podobnie jak w przypadku innych zabawek – warto zachować umiar. Jedna, maksymalnie dwie zabawki dla niemowlaka na pewno wystarczą, ponieważ najważniejsza będzie dla niego i tak obecność rodziców.

Wyposażenie łóżeczka dla noworodka

Czy któraś z pozycji Was zaskoczyła? A może sami zdecydowaliście się na jeszcze jakieś inne elementy, które przyszli rodzice koniecznie muszą przemyśleć, bo rewelacyjnie się sprawdziły? My pragniemy jeszcze raz uczulić przyszłych rodziców, aby dokładnie sprawdzali pochodzenie produktów, które będą znajdowały się w dziecięcym łóżeczku. Naprawdę warto zadbać, aby były one wykonane z naturalnej bawełny z bezpiecznym dla dzieci wypełnieniem.

Wróć